Reînvie spiritul galben-verde

La lumina reflectoarelor, ASS FC Vaslui și FC Gârceni au oferit un spectacol fotbalistic de calitate, la care au asistat 300 de spectatori.
Prima repriză a început foarte prost pentru campioana județeană, care s-a trezit condusă după numai cinci minute de joc. Alexandru Bădiț profită de neatenția apărătorilor adverși și centrează în fața porții, unde Ionuț Cezar se înalță și marchează pentru 1-0.
Căpitanul oaspeților, Cristi Șoldan, le cere colegilor mai multă atenție, iar pentru câteva minute, jocul se mută la poarta lui Sebastian Bădiț, care are mult de muncă, reușind să oprească tăvălugul Gârceniului în trei situații clare de gol, inclusiv în postură de unu la unu.
Replica vasluienilor nu se lasă așteptată, iar Moroșan și Cosovăț trec pe lângă golul doi.
Partea a doua este mult mai echilibrată, jocul fiind mai mult de posesie, fără ca ocazii clare de gol. Abia pe final de joc, suporterii ”explodează” la golul lui Moroșan, din penalty (min.77).
Minutele de prelungire aduc și golul trei, același Moroșan punctând pentru o victorie mai mult decât confortabilă. La ultimul atac al vasluienilor, Solomon putea marca pentru 4-0, însă a trimis milimetric pe lângă poartă.