HC Vaslui-Politehnica Iași 33-30 (15-18)

HC Vaslui a avut în Bogdan Pralea omul de care avea nevoie în fața Politehnicii Iași, având câteva intervenții spectaculoase, inclusiv apărând aruncări de la șapte metri. Atmosfera a fost una de Champions League în polivalentă, organizatorii fiind nevoiți să închidă ușile, din cauza numărului mare de persoane, care au oferit cea mai frumoasă atmosferă de la un meci de handbal.
Într-o sală aproape plină, cu peste 30 de suporteri ieșeni și Asociația Suporterilor Vasluieni în prim plan, cele două echipe au oferit un spectacol handbalistic de calitate. În prima repriză s-a mers cap la cap mai bine de 20 de minute, pentru ca oaspeții să profite din plin de erorile din atacul vasluienilor și să se distanțeze la patru goluri. S-a intrat la vestiare cu un avans de trei goluri pentru Iași, scor 15-18.
Startul reprizei a doua aparține gazdelor, care au în Pralea înger păzitor, reușind să restabilească egalitatea la 18.
Împinși moral de suporteri, vasluienii se distanțează prima oară la scorul de 24-22 (min.42). Pralea face adevărate minuni în poartă și își duce echipa la un avans de patru goluri, scor 27-23 (min.49).
Ultimele cinci minute au fost de vis, vasluienii pornind de la scorul de 30-27 și au încheiat cu sala în picioare, scor 33-30.