Sport

HC Vaslui a învins Potaissa Turda

14064279_928389130620350_6773034136669491618_n
HC Vaslui a început bine Cupa Potaissa, competiţie ajunsă la cea de a cincea ediţie. Formaţia vasluiană a trecut de Potaissa Turda, scor 31-30, după un meci cu două reprize total opuse. Prima repriză a aparţinut gazdelor, care au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri (15-13). Partea a doua a fost a celor de la Vaslui, care au reuşit să întoarcă rezultatul şi să câştige, scor 31-30. Potaissa a avut ocazia egalării în ultimele cinci secunde, însă vasluienii au fost atenţi în apărare, deteminându-i pe băieţii antrenaţi de Horaţiu Gal să trimită mingea peste poarta apărată de Răducu Tamaş.
În al doilea joc, elevii lui Sandu Iacob şi Alexandru Acsinte au pierdut la limită în faţa OCI Lions, fostă campioană a Beneluxului şi participantă în EHF Cup, scor 33-31. Partida a fost una extrem de echilibrată, până spre final, când olandezii au reuşit să se distanţeze pe tabela de marcaj. Chiar dacă s-au apropiat la un singur gol, vasluienii nu au mai avut puterea să egaleze.
În ultima zi de turneu, HC Vaslui a întâlnit pe Balmazujvaros KK. După o partidă echilibrată în prima parte, maghiarii au reuşit o repriză foarte bună, pe fondul greşelilor repetate ale vasluienilor, cu pase la adversar sau mingi scăpate din mână, astfel că ocupanta locului 7 în prima ligă ungară a reuşit să se distanţeze pe tabela de marcaj şi la şase goluri. Pe finalul partidei diferenţa s-a menţinut constantă, Balmazujvaros KK câştigând cu scorul de 32-26.

Rezultate: OCI Lions-Balmazujvaros KK 29-29; Potaissa Turda-HC Vaslui 30-31; OCI Lions-HC Vaslui 31-30; Potaissa Turda- Balmazujvaros KK 36-29; Balmazujvaros KK-HC Vaslui 32-26; Potaissa Turda-OCI Lions 31-31.