HC Vaslui-Potaissa Turda 28-45 (13-23)

hc-vaslui-turda
HC Vaslui a avut parte de cel mai slab inceput de sezon. Presiunea debutului si-a spus cuvantul, iar formatia vasluiana s-a trezit condusa cu scorul de 0-6. Avantajul a fost mentinut pe toata durata reprizei, elevii lui Sandu Iacob si Alexandru Acsinte avand ghinion, ratand nepermis de mult. Cu o aparare om la om, Turda a reusit sa fie peste Vaslui, multe reusite fiind o formalitate, profitand de poarta goala a gazdelor. Potaissa a intrat la vestiare la adapostul celor zece goluri avans, vasluienii bifand cea mai neagra repriza de la revenirea pe prima scena.
Pauza n-a fost de bun augur pentru gazde. Desi a dat sperante salii aproape pline, a fost un simplu foc de paie, oaspetii marindu-si avantajul la 14 goluri, scor 18-34. Formatia vasluiana a parut ca o echipa venita din vacanta, fara ambitie si idei in atac, suferind cea mai usturatoare infrangere de la revenirea in Liga.