HCDS Constanța-HC Vaslui 36-28 (18-16) Au rezistat o repriză!

HC Vaslui a emis pretenții doar o repriză în fața Dobrogei Sud Constanța, perioadă în care a demonstrat că poate fi peste câștigătoarea Cupei. Dovadă că handbaliștii lui Bozo Rudic au condus pe tabelă cu patru minute înainte de pauză, scor 15-14, însă au primit două goluri în mai puțin de un minut, astfel că gazdele au plecat la vestiare la adăpostul a două goluri.
La reluare, Vasluiul a contat doar opt minute. Constănțenii au avut o consecutivă de cinci goluri, mărindu-și avantajul la șapte goluri, scor 25-18. Oaspeții n-au mai avut claritate în faza ofensivă, iar jucătorii lui Sandu Iacob au profitat la maxim, astfel că diferența pe tabelă a crescut la nouă goluri, scor 29-20.
Finalul a fost unul mai relaxant pentru gazde, iar victoria a fost una facilă, scor 26-28, rezultat care contează mai multe pentru Constanța și mai puțin pentru Vaslui.