Vicecampioană la copile 1

Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui a avut reprezentare la finala Campionatului Național de atletism la copii 1, 3 și 3.
Cea mai bună performanță aparține Mariei Blănaru. Eleva profesoarelor Elena Bogos și Viorica Pintilie a ratat la o zecime medalia de aur, devenind vicecampioană națională la 1.500 m.
La aceeași probă a mai concurat Andreea Murgu, care a avut o evoluție mulțumitoare.
La 800 m, LPS Vaslui a fost reprezentată de Ștefania Andrei și Alina Irimia.
La copile 2, Alina Moșuleț a fost aproape de podium, terminând pe locul 4 proba de 800 m. La aceeași probă a mai concurat Alexandra Ichim, abia selecționată la atletism.
Ana Maria Cihodaru a terminat pe locul 6, iar Andrei Grigoruț a fost al șaselea la 500 m. La copile 3, Georgiana Huțu a trecut a cincea linia de sosire la 300 m, iar la 500 m-a încheiat competiția pe locul 7.
Daria Grigoruță a fost pe locul 7 la 300 m, iar Teodora Galeri a fost pe 9 la 50 m. Printre participante s-a regăsit și Denisa Murgu, născută în 2010.
”A fost un concurs foarte greu, cu foarte mulți participanți. Însă, felicit copiii pentru participare și pentru evoluțiile avute”, a spus Elena Bogos, antrenoarea sportivelor de la LPS Vaslui.