Două victorii și o înfrângere

Handbalistele junioare 1 de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui au avut o comportare meritorie la primul turneu de sală de la Târgu Neamț. Fetele pregătite de profesoara Ramona Popa au obținut două victorii și o înfrângere. Vasluiencele au trecut de LPS Suceava, scor 36-28, și de LPS Botoșani, scor 30-26, pierzând la mare luptă disputa cu liderul seriei, LPS Iași, scor 28-26. Vasluiul a avut o primă repriză perfectă, având la pauză un avantaj de patru goluri, scor 16-12, însă în partea a doua nu au mai ținut ritmul. Cu 30 de secunde înainte de fluierul final, la scorul de 26-27, vasluiencele au avut atacul, însă s-au grăbit și au scăpat mingea din mână, dar și șansa la o remiză.
LPS Vaslui termină prima parte a competiției pe locul 3, cu 10 puncte, la două diferență de locul secund, ocupat de LPS Roman, și la șase distanță de liderul, LPS Iași.