Sporting Juniorul-CSU Craiova 1-2 (1-0)

Sporting Juniorul Vaslui a avut parte de o săptămână, pe care vrea să o uite cât mai repede. După înfrângerea usturătoare, din semifinalele Cupei României U17, scor 0-4, în fața Viitorului Constanța, a venit un alt eșec, în semifinalele Ligii Elitelor U17, cu CSU Craiova, scor 1-2.
Vasluienii au fost peste olteni, însă centralul partidei și-a bătut joc de munca de un an a lui Sporting Juniorul, dictând, în interval de cinci minute, două lovituri de la 11 m, facilitându-le, astfel, victoria craiovenilor, scor 1-2.
Prima repriză a fost dominată de gazde, iar Marian Ciobotaru a reușit să deschidă scorul, reluând cu capul în plasă, din centrarea lui Vali Hagiu.
În partea a doua, Craiova a restabilit echilibrul la mijlocul terenului, însă fără ocazii mari la poarta vasluienilor.
Tot Sporting a avut cele mai mari ocazii, prin Octavian Cracea și Vali Hagiu, care au trimis prea slab către poarta adversă.
Centralul jocului nu a văzut în două situații henț în careu la craioveni, însă a dictat două penalty-uri cu prea mare ușurință pentru adversară, finalul fiind unul cu scandal.
Craiova pleacă de la Vaslui cu o victorie mincinoasă și are prima șansă la calificarea în finala mare a competiției.