CSM FC Vaslui câștigă derby-ul cu Hușana Huși

Prima repriză a aparținut hușenilor, care au blocat foarte bine jocul vasluienilor, având și câteva acțiuni de gol la poarta adversă.

Când toată lumea se gândea la un scor alb la pauză, a venit șutul lui Cătălin Tofan, reușita acestuia aducând explozie de bucurie la Peluza Sud, unde se afla galeria Hușanei.

Partea a doua a fost mult mai dinamică, antrenorul galben-verzilor, Cristi Ungureanu, fiind nevoit să joace cu patru atacanți.

Mutarea s-a dovedit inspirată, iar ocaziile s-au înmulțit la poarta hușenilor, eroul ratărilor fiind Alin Abuzătoaei.

Acesta și-a răscumpărat greșelile, restabilind egalitatea, dintr-un penalty.

La 1-1, vasluienii nu au cedat presiunea la poarta oaspeților, iar Adrian Caragea întoarce rezultatul pauzei, aducând fericire pe chipurile suporterilor prezenți pe Municipal.

Vasluiul obține o victorie meritată și rămâne lidera ligii a patra, cu trei puncte peste Hușana.

În ultima etapă, înainte de play-off, CSM FC Vaslui joacă la Bârlad, cu Atletic Club, iar Hușiul evoluează în fața propriilor suporteri, cu Juventus Fălciu.