Locul 2 la Cupa Prosport Focșani

Grupa 2010 a Liceului cu Program Sportiv (LPS) Vaslui a terminat pe locul 2 la Cupa Prosport Focșani. Puștii antrenați de profesorul Ionuț Chiochiu au cedat în finala mare a competiției, chiar în fața gazdelor, Prosport Focșani, scor 0-4.
În faza grupelor, vasluienii au trecut de Juniorul București (2-1), Stars Brăila (5-1), LPS Focșani (2-0) și Viitorul Bacău (2-0).
În sferturi, LPS Vaslui a trecut de Dinamo Bacău (3-0), pentru ca în semifinale să se impună în fața echipei Juniorul București (3-1). Eduard Alexa a fost declarat portarul turneului.
La 2009, LPS Vaslui a terminat pe locul 4, iar Carlos Duliga a fost portarul turneului.
În grupe, juniorii vasluieni au trecut de Juniorul București (1-0), Kinder Brașov (4-0) și Sporting Focșani (4-0).
În sferturi, LPS Vaslui a trecut de Bucegi Râșnov, scor 2-0, pentru ca în semifinale să piardă la loteria penatyurilor în fața Sporting Focșani, scor 1-2, după ce la finalul timpului regulamentar cele două echipe erau la egalitate, scor 1-1.
În finala mică, formația vasluiană a pierdut, din nou, la lovituri de departajare, după ce pe teren scorul a fost de 2-2, cu Luceafărul Galați.
”Sunt foarte mulțumit de atitudinea copiilor și vreau să le mulțumesc pentru tot ce au reușit până acum”, a spus Ionuț Chiochiu.