Debut de trei puncte la turneul final

handbal juniori III
Handbaliştii juniori III de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui au făcut un pas important către semifinalele Campionatului Naţional, debutând cu dreptul la turneul final de la Bacău. Elevii profesorului Laurenţiu Cozma au trecut fără probleme de Academia Minaur Baia Mare, pe care au învins-o la o diferenţă de cinci goluri, scor 36-31. Vasluienii au controlat în totalitate jocul, iar prima repriză a fost una echilibrată, la pauză LPS Vaslui având doar trei goluri avans, scor 18-15. În partea a doua, junii vasluieni au oferit o adevărată lecţie de handbal, conducând cu zece goluri, însă antrenorul Cozma a decis să trimită pe teren garnitura a doua, astfel că Minaur a mai redus din diferenţă.
Astăzi, LPS Vaslui va întâlni, de la ora 11.30, LPS Cluj, iar în caz de victorie, liceul vasluian este prezentă sută la sută în lupta pentru medalii.