Sport

CSU Suceava-HC Vaslui 32-29 (17-10)

HC Vaslui nu se mai regăsește de la plecarea lui Sandu Iacob, bifând a patra înfrângere consecutivă. Înfrângerea de la Suceava e de șase puncte, iar obiectivul, evitarea retrogradării, devine din ce în ce mai complicat de realizat.
Cu două goluri marcate în zece minute, Suceava s-a desprins la 12 goluri, scor 24-12. Handbaliștii pregătiți de Alexandru Acsinte și Bogdan Pralea au avut o tresărire în ultimul sfert al jocului, reducând diferența la cinci goluri, scor 24-29, cu șapte minute înainte de final.
Oaspeții au apăsat și mai tare pedala de accelerație, însă n-au avut forța să revină, meciul încheindu-se cu victoria gazdelor, scor 32-29, rezultat ce o trimite pe HC Vaslui pe poziția a 11-a, la final de tur.