Calificată în semifinalele Ligii

Sporting Juniorul Vaslui se regăsește în fața unei noi performanțe, după ce a obținut biletele pentru semifinalele Ligii Elitelor U17, unde va întâlni CSU Craiova, ocupanta primului loc din seria Vest.
Vasluienii au trecut de Petrosport Ploiești, scor 1-0, grație reușitei lui Denis Andrei, și au șase puncte avans, față de ocupanta locului 3, Juventus București, cu o etapă înainte de terminarea sezonului regulat.
Elevii lui Cornel Cracea au dominat jocul restanță cu prahovenii, având și un penalty ratat, în prelungirile primei reprize, de către Marcel Chiorean.
În partea a doua, Octavian Cracea a avut alte două șanse de majorare a scorului, însă portarul oaspeților a reușit să scape fără gol, de fiecare dată.
În ultima etapă, Sporting Juniorul va evolua în deplasare, cu Dunărea Călărași, meci programat sâmbătă, 5 mai.
Miercuri, 9 mai, vasluienii vor încerca să obțină biletele și în finala Cupei României U17, când vor întâlni acasă, Viitorul Constanța.