De Ziua Internațională a Copilului, 1 Iunie, va avea loc Târgul de Jucării, ajuns la ediția a XI-a, un eveniment dedicat bucuriei și creativității copiilor, transformat într-o adevărată sărbătoare a copilăriei.
Pe parcursul a cinci ore, cei mici vor fi întâmpinați cu un program spectaculos de animație, sub coordonarea trupei ELEVARTS, care aduce în fața publicului momente pline de energie și imaginație: baloane uriașe de săpun, personaje pe picioroange – Trolls, omizi gigant și fluturi spectaculoși – toate menite să transforme spațiul într-o lume de poveste.
În centrul evenimentului se află Târgul jucăriilor, unde copiii vor avea ocazia să își vândă, să își schimbe sau să doneze jucăriile proprii, inclusiv către copiii din mediul rural vasluian, într-un gest de solidaritate și generozitate.
Programul include și activități interactive și educative, menite să readucă la viață jocurile copilăriei și să încurajeze spiritul de descoperire. Atmosfera va fi completată de momente coregrafice oferite de balerinele Școlii de dans „Happy Steps”, coordonată de Loredana Rotaru, precum și de un atelier de dans popular susținut de copiii de la Școala de dans popular „Mădălina și Virginel Solomon”.
Evenimentul va fi prezentat și animat de actrița Mihaela Chiriac, iar zona de face painting va fi coordonată de Daniela Agafiței, aducând culoare și zâmbete pe chipurile celor mici.
De asemenea, copiii vor putea participa la ateliere creative variate – de la confecționarea păpușilor de mânuit, pictură pe farfurii din lut, decorarea lingurilor din lemn și personalizarea sacoșelor din in, până la concursuri de desene pe asfalt și „Graffiti Vibes”.
Târgul de Jucării, ediția a XI-a, promite o zi plină de emoție, culoare și energie, în care jocul, creativitatea și bucuria copilăriei se împletesc într-un univers în care fiecare copil devine protagonistul propriei povești.

