Scorpions Vaslui, pe podium la Galați

Cupa României Budokai, ale cărei întreceri au avut loc sâmbătă, 16 iunie, la Galați, a avut la start și luptători de la Scorpions Vaslui, pregătiți de Remus Ciobanu, antrenor MMA și Newaza, și Adrian Asoltanei, antrenor K1.
Cei șapte sportivi s-au întors de la competiție cu medalii.
Cosmin Corogianu a obținut medalii de aur la categoria 65 kg, probele K1, MMA și Newaza.
Andrei Luca s-a clasat pe locul 2 la Newaza-70 kg, iar Cosmin Macovei a obținut aurul la Newaza, categoria 65 kg. Cristian Ionuț Ciobanu s-a clasat pe 2 la MMA, 70 kg, iar Robert Cărbune a obținut medalia de argint la K1-55 kg.
Mihai Sava a urcat pe 2 la K1-60 kg, iar Alin Nechita a fost al doilea la 65 kg.
”Avem la club sportivi bătăioși, cu inimă de luptători și sunt mândru de ei. Trebuie evidențiat Cosmin Corogianu, care a obținut aurul la trei probe diferite. E un caz unic, fiind felicitat și de organizator. Are 17 ani și s-a bătut cu sportivi de 20 de ani. E un lucru extraordina. Mulțumesc Primăriei, care ne sprijină pentru a fi prezenți în competiții. Avem un proiect cu finanțare nerambursabilă, intitulat ”Luptă în ring, nu în stradă”, unde au fost cuprinse o parte din cheltuielile pentru prezența la această competiție”, a spus antrenorul Remus Ciobanu.
Pe 8 septembrie, Scorpions Vaslui va organiza o nouă ediție a Cupei ”Podul Înalt”, unde sunt așteptați peste 400 de luptători din România, Ucraina și R.Moldova.