Sport

Merg la Europene

Vasluienii Cornelius Lascăr Rotaru și Florin Lambagiu, pregătiți de Remus Ciobanu, s-au calificat la Campionatul European de sambo, din Grecia.

Vasluiul a fost pe podium la recentul Campionat Național de sambo. Doi dintre sportivii pregătiți de Remus Ciobanu au devenit campioni naționali. Lascăr Cornelius Rotaru a câștigat la categoria 82 kg, iar Florin Lambagiu a fost cel mai bun la +90 kg.
Cel de-al treilea sportiv vasluian, Cosmin Lupu, a obținut medalia de bronz la categoria 68 kg.
”Primii doi sportive s-au calificat la Campionatul Euroepan de Sambo. Ediția din acest an va avea loc la Atena, Grecia, unde sperăm să obținem noi performanțe. Competiția este un prilej de selecție a lotului național de sambo, pentru Campionatul Mondial din luna noiembrie”, a spus Remus Ciobanu.
Cei trei sportivi sunt legitimați la Clubul Scorpions MMA Vaslui, iar participarea la Campionatul Național a fost sprijinită financiar de Primăria municipiului Vaslui.