Încă o victorie confortabilă: CSM Vaslui-CSM Botoșani 36-25 (17-13)

CSM Vaslui s-a speriat degeaba de CSM Botoșani, pe teren existând diferențe de valoare evidente.
Vasluienii s-au impus la 11 goluri diferență, scor 36-25, avantaj care putea fi mult mai mare pe tabelă dacă erau mai atenți în fața porții adverse, în anumite momente ale meciului.
Oaspeții au contat doar în debutul jocului, gazdele fiind nevoite să intre în joc de la 0-2.
Chiar dacă s-au apropiat de mai multe ori pe tabelă, botoșănenii nu au avut zvâcul necesar, pentru a întoarce rezultatul.
De cealaltă parte, handbaliștii pregătiți de Leonard Bibirig au avut o primă repriză trasă la indigo cu cea de la jocul cu CNOT Brașov, iar în partea a doua au avut un sfert perfect, în care au încasat doar două goluri, marcând de 17 ori.
De la 30-14 s-a instalat un moment de relaxare în tabăra formației vasluiene, numai bine să încaseze 8 goluri și să marcheze doar de două ori, scor 32-22.
S-a terminat 36-25, victorie ce îi asigură CSM-ului Vaslui locul 1 în serie.
Remarcatul partidei este Gabriel Cumpănici, cu 8 goluri, urmat de Alexandru Farcaș, cu 6 reușite.
Celelalte goluri ale vasluienilor aparțin lui Andrei Popa (5), Răzvan Farcaș (3), Amihăiesii (3), Carali (3), Poteră (3), Dragon (2), Polocoșer (2) și Voinea (1).