HC Vaslui-Politehnica Timișoara 28-27 (16-13) Răducu Tamaș a fost inspirat la ultimul atac al bănățenilor

Raducu Tamas a blocat cu piciorul mingea aruncată către poartă, in ultimele trei secunde ale partidei, astfel că HC Vaslui obține una dintre cele mai frumoase victorii din acest sezon, 28-27 cu Politehnica Timisoara.
Chiar dacă startul a aparținut oaspeților, care au avut și trei goluri avans, scor 5-2, jucătorii lui Sandu Iacob și Alexandru Acsinte au reintrat în joc, iar partea a doua a primei reprize a fost una magistrală. Cu o consecutivă de trei goluri, vasluienii au rupt echilibrul, conducând cu scorul de 15-12.
În repriza a doua, arbitrii partidei îi arată patru minute eliminare lui Andrei Popescu, numai bine ca oaspeții să restabilească egalitatea pe tabelă, scor 19-19. Timișoara a preluat, pentru scurt timp, conducerea, scor 22-23, însă, alături de un public magnific, handbaliștii vasluieni revin pe tabelă, scor 26-24, iar, cu 12 secunde înainte de final, ratează o aruncare de la șapte metri, însă Tamaș aduce bucurie în tribună, cu o paradă de mare portar, ce a contribuit decisiv la primul succes al Vasluiului în duelurile cu Timișoara, pentru locurile 5-8, în play-off-ul Ligii Zimbrilor.
Urmatorul joc este programat pe 26 aprilie, iar in caz de egalitate la victorii, decisivul va avea loc la Vaslui, pe 13 mai.