HC Vaslui-CSM Făgăraș 26-24 (15-13) Puncte importante pentru play-out

HC Vaslui a muncit pentru victorie, așteptată de zece etape. Rezultatul este unul important pentru ierarhia play-out-ului, vasluienii punând încă trei puncte la zestrea pentru salvarea de la retrogradare.
Prima repriză a aparținut vasluienilor, care puteau avea un avans liniștitor la pauză, însă au ”abuzat” cu multe erori pe faza ofensivă, astfel că adversarii au pornit cu un handicap de două goluri la pauză.
Vasluienii s-au desprins prima oară la două goluri, după zece minute de joc, scor 6-4, și au avut trei avans, pe final de repriză, scor 11-8, însă nu au ținut de rezultat, iar oaspeții au restabilit egalitatea, scor 11-11.
Ultimele două minute ale reprizei au aparținut jucătorilor lui Bozo Rudic, care au plecat la vestiare la adăpostul a două goluri, scor 15-13.
Partea a doua aparține lui Țenghea, salvatorul vasluienilor, care a reușit, în mai multe rânduri, să pună piedică multor contraatacuri ale brașovenilor.
Vasluienii au condus și la șase goluri, scor 24-18, însă Făgăraș s-a ținut scai, apropiindu-se la două goluri, 25-23, diferență menținută până la final, scor 26-24.