Sport

Pregătiţi pentru Derby-ul Moldovei

HC Vaslui a câştigat amicalul cu divizionara A, CSM Politehnica Iaşi, scor 36-34. Chiar dacă Vasluiul a condus în permanenţă pe tabelă, Politehnica Iaşi nu a cedat lupta, ţinându-se scai de handbaliştii gazdă.
Au fost momente când vasluienii au oferit spectacol în ofensivă, cei aproape 200 de spectatori aplaudând de fiecare dată reuşitele favoriţilor.
Sandu Iacob a folosit mai multe formule de joc, fiind lăsaţi mai mult pe teren puştii Andrei Popa, Gabriel Cumpănici şi Ciprian Iftene.
Atât în prima repriză (17-12), cât şi cu două minute înainte de fluierul final (36-31), vasluienii au avut cinci goluri avans, cea mai mare diferenţă din joc.
Şi de această dată, remarcatul partidei a fost Gabriel Bujor, care a marcat nouă goluri.
Pentru HC Vaslui urmează Derby-ul Moldovei din Liga Zimbrilor, cu CSU Suceava. O victorie pentru vasluieni ar însemna un pas uriaş către play-off-ul competiţiei.