Politehnica Timișoara-HC Vaslui 33-28 (16-11) Remiză la victorii

Politehnica Timișoara își ia revanșa în fața Vasluiului, astfel că duelul direct intră în al treilea meci decisiv, programat pe 13 mai.
HC Vaslui a avut un start perfect de meci în Banat, unde a condus la o diferență de trei goluri, scor 7-4. O eliminare de două minute în tabăra oaspeților a fost în favoarea Timișoarei, care a preluat conducerea, cu zece minute înainte de pauză, scor 8-7.
Timp de cinci minute, cele două echipe au mers cap la cap, însă de la scorul de 11-11, cu o consecutivă de cinci goluri, gazdele au plecat la vestiare la adăpostul celor cinci goluri avans, menținut pe parcursul reprizei a doua.
La un moment data, timișorenii au avut și un avans de opt goluri, scor 22-14, numai că jucătorii lui Sandu Iacob au revenit la handicap de patru goluri, 18-22 (min.42).
Deși a avut șansa să intre în meci, la scorul de 26-28, Vasluiul nu a mai avut prospețimea necesară, cu cinci minute înainte de final, trimițând duelul direct în decisivul, programat pe teren propriu, pe 13 mai.