CSM Focşani-HC Vaslui 25-29 (12-12)

15034322_1256706437684927_22592331_o
HC Vaslui obţine unul dintre cele mai importante rezultate din acest sezon, în fieful unei dintre cele mai incomode echipe din Liga Zimbrilor, CSM Focşani, scor 29-25.
Handbaliştii pregătiţi de Sandu Iacob şi Alexandru Acsinte au avut nevoie de un sfert de oră pentru a prelua conducerea, scor 7-6, însă gazdele, sprijinite de arbitrii Cristian Nedelea şi Sebastian Mârza, ambii din Cluj, au reuşit să revină pe tabelă, scor 12-11, pe fond de superioritate, după ce doi dintre jucătorii oaspeţi au fost trimişi câte două minute pe bancă. De altfel, fluieraşii au fost generoşi cu vasluienii, arătându-le de cinci ori eliminare de două minute, pe când focşănenii au fost avertizaţi de două ori cu galben.
La cabine, cele două echipe pleacă la egalitate, scor 12-12, iar după pauză vasluienii au trecut imediat la conducere, pe care nu au mai cedat-o de această dată. Oaspeţii au avut nevoie de câteva minute pentru a-şi arăta valoarea, majorând diferenţa de la două goluri (14-12), la patru (18-14). Cu o serie de trei goluri consecutive, Vasluiul a bifat cea mai mare diferenţă pe tabelă cu opt minute înainte de fluierul final, scor 26-19.
Se termină în cele din urmă cu scorul de 29-25, în favoarea formaţiei vasluiene.
Şi în acest meci, Gabriel Bujor a fost omul cu golurile, având nu mai puţin de 11 reuşite. Merită remarcată prestaţia lui Bogdan Pralea, care a blocat în multe situaţii poarta. Nu trebuie neglijat nici Răducu Tamaş, cu două aruncări de la 7 m apărate. Al doilea marcator al vasluienilor a fost Vlad Vlăduţ, cu 6 goluri înscrise.