Optzeci și cinci de copii din comuna Pogonești au avut parte, în perioada 22–25 iulie 2026, de o experiență memorabilă în cadrul proiectului „Copilărie și credință”, o tabără care a îmbinat jocul, aventura, activitățile educative și momentele de rugăciune într-o atmosferă plină de entuziasm și voie bună.
Timp de patru zile, cei mici au fost însoțiți de 14 voluntari ai Asociației „JoyCamps Romania”, care au pregătit un program variat și atractiv. Participanții au luat parte la ateliere de dans, muzică, comunicare și tir cu arcul, au mers în drumeții, au practicat activități sportive și s-au implicat în jocuri educative nonformale, fiecare zi oferindu-le ocazia de a învăța lucruri noi, de a lega prietenii și de a petrece timp de calitate împreună.
Un moment deosebit al taberei a avut loc în ultima zi, când toți copiii au participat la Sfânta Liturghie oficiată la Biserica „Sfântul Nicolae” din Pogonești, unde s-au împărtășit cu Sfintele Taine.
După-amiaza a continuat într-o atmosferă de sărbătoare, prin desfășurarea jocului „Pogonești Bound”, urmat de unul dintre cele mai așteptate momente ale oricărei tabere – focul de tabără. Cântecele, jocurile și bucuria de a fi împreună au încheiat o experiență care va rămâne, cu siguranță, în amintirea tuturor participanților.
În mijlocul copiilor s-au aflat, în ultima zi a taberei, Preasfințitul Părinte Episcop Ignatie, alături de părintele consilier eparhial Vladimir Beregoi. Ierarhul a stat de vorbă cu cei mici, le-a ascultat impresiile despre zilele petrecute în tabără și le-a oferit daruri, bucurându-se alături de ei de atmosfera specială creată la Pogonești.
Proiectul „Copilărie și credință” continuă să ofere copiilor din județul Vaslui șansa de a trăi experiența autentică a unei tabere, în care jocurile, aventura, prietenia, activitățile educative și comuniunea se împletesc armonios, contribuind la dezvoltarea lor personală și spirituală.
Tabăra a fost organizată cu sprijinul Parohiei Pogonești, păstorită de părintele Vasile Mihăiță Maximoiu, al Primăriei Pogonești, reprezentată de primarul Mihai Apostu, precum și al Școlii Gimnaziale Pogonești.
„Patru zile în care copilăria, credința și bucuria de a fi împreună s-au întâlnit într-o experiență frumoasă, menită să rămână în sufletele copiilor mult timp de acum înainte”, a transmis părintele consilier eparhial Marian Dumitru Rugină.






