Peste 26.000 de credincioși, fără incidente de Paște: bilanțul jandarmilor vasluieni

Minivacanța de Paște s-a desfășurat fără probleme majore în județul Vaslui, unde peste 200 de jandarmi din cadrul Inspectoratul de Jandarmi Județean Vaslui au fost mobilizați, în perioada 10–13 aprilie 2025, pentru asigurarea ordinii și siguranței publice.

Cele mai importante misiuni au vizat manifestările religioase dedicate Învierii Domnului, organizate în 17 lăcașuri de cult din județ. La acestea au participat peste 26.000 de persoane, cele mai numeroase prezențe fiind înregistrate în Vaslui, Bârlad și Huși. Pe întreaga durată a evenimentelor, nu au fost semnalate incidente deosebite, slujbele desfășurându-se în condiții de deplină siguranță.

Pe parcursul acestor zile, jandarmii au intervenit în 12 situații, ca urmare a apelurilor la 112 sau a sesizărilor primite direct. Totodată, au fost aplicate 64 de sancțiuni contravenționale, dintre care 21 de avertismente și 43 de amenzi, în valoare totală de 12.900 de lei, majoritatea pentru nerespectarea normelor de conviețuire socială.

De asemenea, au fost constatate 7 infracțiuni, cele mai multe la regimul rutier, dar și un caz de violență în familie, în cooperare cu polițiștii, și un furt dintr-o societate comercială.

Reprezentanții Inspectoratul de Jandarmi Județean Vaslui au mulțumit cetățenilor pentru comportamentul responsabil și au transmis că vor continua acțiunile pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, reamintind că sprijinul jandarmilor poate fi solicitat în orice moment prin 112.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *