Magia Paștelui prinde culoare la Laza: copiii învață să vopsească ouă ca pe vremuri, cu plante și flori

Zeci de copii de la școli și grădinițe din Vaslui descoperă, în cadrul programului „Săptămâna verde”, frumusețea tradițiilor autentice, participând la ateliere de vopsit ouă de Paști cu ingrediente naturale, organizate la Muzeul Tradițiilor din Laza.

Sub îndrumarea meșterului popular Rodica Bulboacă, cei mici învață să „boiască” ouăle folosind metode străvechi, bazate pe infuzii din flori, fructe și legume. Cojile de ceapă sau nucă, sfecla, varza roșie ori florile de șofrănel devin adevărate „unelte” de creație, prin care copiii obțin culori naturale și modele spectaculoase.

Atelierele nu sunt doar o lecție practică, ci și o incursiune în lumea satului de altădată. Inițiatoarea proiectului le vorbește participanților despre obiceiurile vechi, despre cum se cosea, se țesea sau se pregăteau bucatele tradiționale, readucând la viață meșteșuguri aproape uitate.

„Am vopsit ouă cu coji de ceapă, sfeclă și varză roșie, prinse în ciorap și decorate cu floricele sau frunzulițe, astfel încât să rămână modele frumoase. Am rămas surprinsă să văd că majoritatea copiilor nu mai încercaseră această metodă. În România au mai rămas puține zone unde ouăle de Paști se vopsesc ca odinioară, iar în satele din comuna Laza acest obicei este unul sfânt”, a explicat Rodica Bulboacă.

Ea subliniază că folosirea vopselelor naturale nu este doar o alegere sănătoasă, ci și una prietenoasă cu mediul, contribuind la păstrarea tradițiilor și la protejarea naturii.

În același timp, copiii învață că oul de Paști este mai mult decât un simbol decorativ – este un element care aduce familia împreună și transformă vopsitul ouălor într-un adevărat ritual de socializare.

Prin astfel de inițiative, tradițiile locale sunt transmise mai departe noilor generații, iar spiritul autentic al sărbătorilor pascale rămâne viu în comunitățile din Vaslui.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *