HC Vaslui-CSM Focșani 28-23 (14-10)

HC Vaslui se dovedește o nucă tare în fața propriilor suporteri. După CSM Focșani și Politehnica Iași, a venit rândul CSM-ului din Focșani să plece fără puncte din polivalenta vasluiană. Oaspeții au început mai bine jocul, iar echilibrul a ținut până după primul sfert al jocului. Elevii lui Sandu Iacob au luat imediat avans de două goluri, iar până la pauză au mărit diferența la patru, scor 14-10.
Partea a doua părea a fi sub control pentru formația vasluiană (18-13, minutul 38), însă oaspeții au dat semen că pot reveni pe tabelă. Fostul jucător al Vasluiului, Mădălin Țuțu, a adus Focșaniul la 22-24 în minutul 56, însă golurile lui Gabriel Bujor (2) și Alexandru Farcaș au rezolvat soarta celor trei puncte.
La formația vasluiană s-au remarcat din nou Gabriel Bujor, cu șapte goluri, fiind cel mai bun marcator al gazdelor, urmat de Alexandru Farcaș, cu șase reușite.
Vasluienii au avut parte și de o eliminare nemeritată, portarul Bogdan Pralea fiind trimis în tribune, după ce a primit cartonașul roșu.
Și Marius Ragea nu a terminat jocul în teren, fiindu-i arătat cartonașul roșu, pentru trei eliminări de două minute.
Ceilalți marcatori ai HC Vaslui sunt Amihăesei (4), Anton (3), Mihai Bujor (3), Răzvan Farcaș (3), Dragon (1), Cumpănici (1).