HC Vaslui-Politehnica Timișoara 27-28 (10-13)

HC Vaslui a fost aproape de a egala cea mai bună performanță a handbalului vasluian, însă n-a mai avut forța de a învinge a doua oară Timișoara, mulțumindu-se cu aplauzele publicului, care și la acest meci a venit în număr foarte mare. Vasluienii vor evolua pentru locurile 7-8, cu Dunărea Călărași.
HC Vaslui a avut ghinion în decisivul cu Politehnica Timișoara. În prima repriză, handbaliștii lui Sandu Iacob s-au întrecut în ratări sau mingi trimise în bară, situație de care a profitat echipa bănățeană, care a rupt echilibrul jocului, cu o consecutivă de patru goluri, scor 4-8.
Finalul părții a doua a fost unul palpitan, iar cu cinci minute înainte de final, vasluienii s-au apropiat la un singur gol, scor 26-27. Gazdele au restabilit egalitatea înaintea ultimului minut de joc, scor 27-27, pentru ca la ultima fază a meciului, Mihai Bujor să trimită mingea în bară și să aducă bucuria în tabăra timișoreană, care s-a impus la un singur gol, scor 28-27.