Sport

HC Vaslui-Dunărea Călărași 29-30 (12-16) S-au trezit prea târziu

HC Vaslui nu a fost conectată la importanța partidei, spre disperarea fanilor. Sandu Iacob a folosit două formule atipice de joc, iar în prima parte vasluienii au arătat ca o echipă cu gândul la vacanță.
Gazdele au ținut ritmul preț de 25 de minute, pentru ca în cinci minute să încaseze șase goluri consecutive, astfel că oaspeții au plecat la vestiare cu un avans de patru goluri.
Diferența a crescut la opt goluri în startul părții a doua, scor 14-22. La adăpostul acestui rezultat, vasluienii au profitat de momentul de relaxare din tabăra călărășeană, micșorând avansul cu o consecutivă de șase goluri, scor 20-22. Primul egal a fost la 24-24, iar finalul a fost de neînchipuit. Gazdele revin pe tabelă de la 26-29, la 29-29, iar în ultimele două secunde ale meciului un adversar este împiedicat de Bușecan să reia jocul, primind cartonașul roșu. Chikovani a adus victoria Dunării Călărași, transformând aruncarea de la șapte metri.
Returul are loc miercurea viitoare, la Călărași.