HC Vaslui-CSU Suceava 20-21 (10-10) Şansă aruncată la coş din cauza precipitărilor din ofensivă

HC Vaslui a irosit şansa în a-şi consolida poziţia a şaptea în clasament, pierzând pentru a doua oară în faţa sucevenilor, un meci pe care vasluienii şi l-au făcut singuri dificil, pe erorile de ofensivă.

În faţa unei săli pline, HC Vaslui a avut parte de un debut excelent, conducând după primul sfert cu scorul de 5-2. A urmat o perioadă cu erori în ofensivă, situaţie de care au profitat adversarii, preluând prima oară conducerea, după o consecutivă de patru goluri, scor 5-6.
În ultima parte a primei reprize s-a mers cap la cap, astfel că scorul pauzei a fost 10-10.
La reluare, sucevenii au fost mai motivaţi în atac şi au luat un avans de trei goluri, scor 13-10.
Vasluienii au avut un portar, Răducu Tamaş, care a limitat proporţiile scorului. Deşi gazdele s-au apropiat la un gol, scor 14-15, nu au gestionat bine atacul, cu multe precipitări, lucru ce i-au costat, oaspeţii distanţându-se la patru goluri, scor 14-18, cu un sfert de oră înainte de final.
La scorul de 18-19, Hrimiuc şi Mihai Bujor au trecut pe lângă egalare, făcându-l mare pe portarul advers.
Ultimele cinci minute s-au jucat cu sala în picioare, însă fără ca vasluienii să întoarcă rezultatul, deşi au avut în ultimele secunde două aruncări de la şapte metri, din care una irosită de Hagiu, astfel că scorul final a fost de 20-21.
Înfrângerea o menţine pe HC Vaslui pe poziţia a şaptea în clasament, cu 24 de puncte.