HC Vaslui a bifat al treilea succes consecutiv în Liga Zimbrilor şi a urcat pe locul cinci în campionat

hc-vaslui

HC Vaslui se impune în a doua deplasare consecutivă, câştigând pe terenul nou promovatei, CSM Făgăraş. Vasluienii au avut un început de meci dezastruos, marcând două goluri în primul sfert al partidei, scor 2-6, însă au făcut zece minute de joc aproape perfecte, reducând diferenţa de la 3-8 la 8-10.
La reluare, Vasluiul a avut o a doua parte magnifică, beneficiind de o apărare mult mai atentă şi de un portar, Tamaş, în zi de graţie, astfel că primul egal a fost consemnat la 12-12. Imediat, oaspeţii au preluat conducerea, pe care nu au mai lăsat-o până la final. Chiar dacă Făgăraş s-a apropiat la două goluri, cu două minute înainte de final, elevii lui Sandu Iacob şi Alexandru Acsinte au gestionat excelent ultimele faze, impunându-se cu scorul de 22-18, o victorie care urcă Vasluiul pe poziţia a 5-a în Liga Zimbrilor.