Doi vasluieni au participat la Euro Beach Handball

Andrei Popa și Sebastian Iozu, de la CSM Vaslui, au fost convocați de selecționerul Aihan Omer la naționala de seniori a României la beach handbal, cu care a participat la turneul final al Campionatului European de Beach Handball.

Cel mai mare Euro de beach handball a avut loc la Stare Jablonki, Polonia, în perioada 2-7 iulie, unde 20 de echipe naționale, împărțite în patru grupe a câte cinci echipe, s-au luptat pentru titlul european.

România a făcut parte din grupa A, alături de Spania, Norvegia, Turcia și Germania, clasându-se pe ultimul loc, fără nicio victorie.

Naționala noastră a mers în grupa de consolare, unde a terminat pe locul 2, cu două victorii (Macedonia de Nord și Portugalia) și o înfrângere (Suedia).

În jocurile pentru locurile 9-16, România a pierdut din nou cu Spania, clasându-se, în final, pe locul 13, după ce a trecut de Italia și Serbia.

Euro Beach Handball a fost câștigat în acest an de Danemarca, urmată de Norvegia și Ungaria.