Debut cu dreptul pentru Rudic

HC Vaslui a început seria jocurilor de pregătire de dinainte de partea a doua a Ligii Zimbrilor. Tehnicianul Bozo Rudic a dorit să vadă cum se mișcă handbaliștii vasluieni după doar câteva antrenamente tehnico-tactice. Aceștia au avut evoluții oscilante, alternând momentele bune de joc cu cele modeste, semn că mai au de pus la punct multe lucruri pe faza ofensivă.
Startul a aparținut oaspeților, care au condus și la două goluri, scor 2-4, însă vasluienii au preluat conducerea de la scorul de 6-5, în minutul 14, menținută până la pauză, perioadă în care gazdele au avut și patru goluri avans, scor 12-8.
În partea a doua, CSM Bacău a dominat tactic primele 20 de minute, profitând și de faptul că în poarta adversă s-a regăsit Ciprian Iftene, care a încasat gol de la orice minge trimisă pe poartă.
Elevii lui Rudic au revenit la scorul de 17-17 și au condus mai tot timpul cu un gol avans. Golul victoriei a venit din aruncare de la șapte metri, transformată de Andrei Popa.