LocalSport

Cupa Lipovăţ la şah

Într-o organizare de excepţie, Primăria şi Centrul Cultural “Ştefan Ciubotăraşu” i-au premiat pe cei mai buni şahişti din comuna Lipovăţ.

Peste 40 de copii şi adulţi din comuna Lipovăţ au participat la un concurs de şah, organizat Primăria şi Centrul Cultural “Ştefan Ciubotăraşu” din localitate. Competiţia s-a bucurat de susţinerea Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret, iar cei mai buni dintre ei au fost răsplătiţi cu medalii, diplome şi premii în bani.
Cupa Lipovăţ la şah s-a derulat pe două categorii: copii, până în 10 ani şi între 11-14 ani, şi seniori, 15-18 ani şi peste 18 ani. Turneul s-a adresat atât fetelor, cât şi băieţilor.

În competiţia rezervată copiilor, la categoria până în 10 ani, câştigătoare a fost Teodora Honcu, din satul Chiţoc. Ea a fost urmată de Vlăduţ Hristea şi Miruna Siminonică, ambii din satul Lipovăţ.
La categoria 11-14 ani, cei mai buni au fost Vlăduţ Popa, Eduard Hristea şi Răzvan David Rusu.
La seniori, marele trofeu a ajuns la Vasile Bălăuţă. El a fost urmat în clasament de Tudor Tăbăcaru şi Nicu Iacob. Aceştia au primit diplome, medalii şi premii în bani. Concursul a fost susţinut şi de Direcţia Judeţeană de Sport şi Tineret.