CSM Vaslui – HC Dobrogea Sud Constanța,scor 26-25

CSM Vaslui a mai risipit un mit, obținând prima victorie în fața HC Dobrogea Sud Constanța. Vasluienii s-au impus într-un mod de-a dreptul spectaculos, Acatrinei aducând victoria din aruncare de la 7 m, la ultima fază a meciului, scor 26-25.

Formația vasluiană a dominat prima parte, aflându-se mai tot timpul la conducere, iar pauza a prins-o la adăpostul unui singur gol.

Din păcate, repriza a doua a avut o perioadă de aproape un sfert de oră dezastruoasă pentru handbaliștii pregătiți de Leonard Bibirig.

Aceștia nu au mai înscris preț de 12 minute, iar gazdele s-au distanțat de la 19-19 la 23-19.

La scorul de 24-20 au existat două momente de inspirație ale portarului Valentin Petrila, care a înscris dintr-o poartă în alta, reducând din diferență.

Cu câteva secunde înainte de fluierul final,Maksym Karamyshev a restabilit egalitatea, scor 25-25.

Constănțenii nu au limpezime pe ultimul atac, însă vasluienii își dau seama că pot obține un rezultat mare și scot o ultimă aruncare de la 7 m, fructificată de Acatrinei.

Victoria, scor 26-25, o aduce pe CSM Vaslui pe locul 7 în Liga Zimbrilor, cu 9 puncte.

Pentru vasluieni au marcat: Acatrinei 5, Khadkevich 3, Polocoșer 3, Amihăesi 3, Carali 3, Karamyshev 2, Petrila 2, Petrea 2, Cumpănici 2, Popa 1.