Fără categorie

CSM Vaslui – HC Buzău, scor 26-27

CSM Vaslui a debutat cu stângul la Memorialul “Constantin Căpăţână” la handbal masculin. Formația vasluiană a pierdut meciul cu echipa gazdă, HC 2012 Buzău, scor 26-27.

A fost o primă repriză echilibrată, în care cele două echipe au mers cap la cap, scorul pauzei fiind de 15-15.

În debutul părții a doua, handbaliștii pregătiți de Leonard Bibirig au abuzat în ratări, inclusiv în situații de unu la unu, dându-le șansă adversarilor să se distanțeze pe tabelă.

A venit o resuscitare în atacul vasluienilor, însă nu au mai avut timpul necesar, pentru a obține măcar o remiză, scorul final fiind de 26-27.

”A fost un meci bun, am demonstrat că putem fi egalii adversarilor cu experiență. E nevoie de timp pentru omogenizare și integrarea noilor veniți la echipă. Mai avem de muncă și sperăm să arătăm cât mai bine la primul joc oficial”, a declarat Leonard Bibirig.

CSM Vaslui: Erhan, Petrila – Carali 5, Amihăesi 4, Karamyshev 4, Voinea 3, Khadkevich 2, Cumpănici 2, Acatrinei 1, Petrea 1, Polocoşer 1, Cîrchea 1, R. Farcaș 1, Dragon 1, Popa, Iozu. Antrenor: Leonard Bibirig.