Sport

CSM Vaslui-CNOT Brașov 37-18 (15-12): Diferență zdrobitoare!

CSM Vaslui a debutat cu dreptul în noul sezon al Diviziei A de handbal masculin, învingând la 19 goluri diferență Centrul Olimpic de Tineret de la Brașov.
Oaspeții au oferit o replică bună în prima repriză, pe fondul greșelilor la finalizare din tabăra lui Leonard Bibirig.
Astfel, vasluienii nu au reușit să treacă de borna celor cinci goluri diferență, pauza prinzându-i pe brașoveni în atac, numai că scorul pauzei a fost favorabil gazdelor, scor 15-12.
În partea a doua, puținii spectatori prezenți la meci au văzut o altă echipă a Vasluiului, mult mai atentă în defensivă, care a reușit să se distanțeze confortabil pe tabelă, prin reușite pe faza a doua și contraatac.
Golul meciului a aparținut portarului Petrila, care a marcat de la o poartă la alta.
A fost o victorie confortabilă, scor 37-18, iar diferența de valoare dintre cele două loturi a fost evidentă.
Pentru CSM Vaslui au evoluat Pralea, Petrila 1 gol – R. Farcaș 7, Dragon 6, Popa 5, Amihăesi 4, Al. Farcaș 4, Carali 3, Cumpănici 2, Hodorogea 2, Dediu 2, Voinea 1, Polocoșer, Poteră. Antrenor: Leonard Bibirig.