Sport

CSM Ploieşti-HC Vaslui 33-39 (13-14)

csm ploiesti-hc vaslui
După un tur de play-out mai puţin reuşit, handbaliştii de la HC Vaslui au fost din nou “naşii” celor de la CSM Ploieşti, învingându-i la şase goluri diferenţă. Handbaliştii lui Sandu Iacob au fost imposibil de “citit” de Răzvan Szopka şi colegii lui, iar la finalul celor 60 de minute de joc, după o continuă cursă de urmărire pentru ploieşteni, oaspeţii s-au impus detaşat, cu 39-33 (14-13). O diferenţă conturată în ultimul sfert de oră şi determinată de jocul celor două defensive: în timp ce, la gazde, apărarea a fost şvaiţer, de partea cealaltă, vasluienii au avut o defenisvă mult mai atentă.
HC Vaslui a condus încă din debut şi a avut 1-2 goluri în faţă până aproape de finalul primei părţi. Doar în ultimele cinci minute, după un parţial de 3-0, CSM-ul a trecut de la 10-12 la 13-12, conducând pentru prima şi ultima dată în meci, dar la pauză s-a intrat tot cu vasluienii în avantaj, 13-14, după contraatacul extremei de neoprit, Alin Roşu.
În repriza secundă, elevii lui Dragoş Dobrescu au mai fost în meci la 19-20 (minutul 40) şi au mai avut ceva speranţe când au înscris prin Botezatu în dublă inferioritate numerică, pentru 20-22 (minutul 42). Vasluienii s-au desprins, apoi, la cinci goluri, 21-26 (minutul 45) şi n-au mai avut emoţii până la final, 13 goluri marcate în ultimele 15 minute fiind un bilanţ care nu avea cum să nu le garanteze victoria.
Cu acest rezultat, HC Vaslui se gândeşte din nou la locul doi, aflându-se la trei puncte în spatele Minaur-ului, echipă pe care o va întâlni acasă, în penultima etapă a returului.

Caseta meciului:
CSM Ploieşti – HC Vaslui 33-39 (13-14)
Sala: „Olimpia”. Spectatori: 400.
CSM Ploieşti: Szopka – Botezatu (5 goluri), Capotă (7), Turcu (6, 3 din „7 metri”), Zamfir (3), Dediu (7), Al. Farcaş (1). Au mai jucat: Antonaru, Rotaru – Mihoci, Tărîţă (3 goluri), Stăncioiu (2). Antrenor: Dragoş Dobrescu.
HC Vaslui: Pralea – Cotinghiu (1 gol), Hrimiuc (7), Anton (1), Hagiu (5, 1 din „7 metri”), M. Sandu (1), Roşu (10, 2 din „7 metri”). Au mai evoluat: T. Stănescu – M. Bujor (4 goluri), G. Bujor (5, 1 din „7 metri”), Barac, Polocoşer (4), Soare (1, 1 din „7 metri”).
Arbitri: Marius Pintea (Cluj) şi Marcel Sas (Bihor).
Observator FRH: Viorel Dobre (Bucureşti).
Statisticile partidei
Aruncări de la „7 metri”: 4/1 ratată (Turcu) – 5/0 ratate.
Eliminări „2 minute”: 5 (Mihoci, Al. Farcaş – 2, Zamfir, Dediu) – 7 (A. Roşu, M. Sandu – 2, Hagiu, G. Bujor – 2).
Play-out, Etapa a VI-a
Danubius Galaţi – Energia Târgu Jiu 25-30 (16-13)
CSM Focşani – Minaur Baia Mare 39-35 (16-14)
Clasament play-out
1. Energia Târgu Jiu – 34 puncte
2. Minaur Baia Mare – 29 puncte