”A fost un an plin de încercări!”

Diana Bogos a fost declarată cea mai bună sportivă a anului din județul Vaslui la disciplinele olimpice. Sportiva a avut un an dificil, cu susținerea examenului de bacalaureat, pe care l-a trecut cu brio, și admiterea la facultate. 2017 a însemnat și rezultate bune în plan sportiv. Vasluianca a devenit campioană balcanică în sală, la 800 m, junioare I. De asemenea, are o medalie de argint cu echipa de ștafetă la Campionatul Balcanic de atletism în sală. La Campionatul European pentru junior I în aer liber s-a clasat pe locul 10 la 800 m, iar cu ștafeta a terminat cursa pe locul 9. Tot la Campionatul Balcanic, însă la cros, atleta de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui a obținut medalia de argint.
La Campionatul Național de Sală a terminat pe locul 3 la 400 m, iar la 800 metri a obținut titlul de campioană, la tineret. La Campionatul Național pentru Juniori I a terminat pe primul loc la 800 metri și pe locul secund la 400 metri.
La Campionatul Național în aer liber a terminat pe locul 3 în cele două probe, 400 și 800 metri. La juniori I, vasluianca a devenit vicecampioană la 800 metri, iar la 400 metri a obținut medalia de argint.
Diana Bogos mai are două medalii, din care una de bronz la individual, și una de aur, la echipe, în proba de 4 km de la Campionatul Național de Alergare Montană, la juniori I. Tot în acest an a mai obținut la Campionatul Național de Cros, Juniori I, un loc I, la individual, și locul II, cu echipa.
Diana Bogos este pregătită de profesoarele Viorica Pintilie și Elena Bogos.

-Diana, cum a fost 2017 pentru tine?
-Pentru mine, 2017 a însemnat un an plin de încercări, un an în care am realizat că pot să mă împlinesc atât pe plan sportiv, cât și pe plan școlar. Acest an a făcut din mine un om mai matur, responsabil și optimist. Având în vedere că am luat examenul de bacalaureat cu notă mare, am devenit campioană balcanică și am participat la două campionate europene, pot spune că sunt mândră de mine și, cu atât mai mult, a stârnit o dorință puternică de a-mi ridica obiectivele mult mai sus.

-Ce așteptări ai de la noul an?
-Așteptările de la 2018 sunt mari. Când spun așteptări mari mă gândesc la rezultatul muncii, și anume succesul. Sunt dispusă să muncesc pentru a-mi îndeplini marea dorință, aceea de a ajunge o sportivă cu rezultate pe plan mondial. Am așteptări de la mine, îmi doresc ca 2018 să fie un an mult mai bun și cu rezultate mai mari decât cel precedent.

-Care sunt obiectivele tale în 2018?
-Obiectivele pentru anul ce vine, așa cum am spus mai sus, sunt mari, la fel ca și așteptările. Îmi doresc să evoluez în cariera mea sportivă și să iau o medalie internațională. De aceea, în principal mă axez pe ideea de a progresa și aici mă refer atât la îmbunătățirea timpilor, cât și la cucerirea medaliilor naționale și internaționale.

-Care e competiția majoră la care vei participa la început de an?
-Competiții majore sunt numeroase. Anul începe cu sezonul de sală, unde o competiție importantă este Balcaniada de Juniori 1 de la Sofia, Bulgaria, apoi urmează sezonul de aer liber, unde sunt multe concursuri internaționale. În 2018 sunt programate Campionatul Internațional și Campionatul Mondial de Juniori 1.

-Ce înseamnă pentru tine titlul de sportive anului?
-Mă bucură mult faptul că sunt sportiva anului și totodată este o onoare pentru mine să îmi reprezint județul. La toate reușitele mele au contribuit într-o mare parte și doamnele antrenoare Viorica Pintilie și Bogos Elena, de aceea, vreau pe această cale să le mulțumesc pentru toată răbdarea și sprijinul acordat.