Primarul comunei Solești, Mona Bujor, lansează un semnal de alarmă privind situația financiară critică a administrațiilor locale, afirmând că actualul mandat riscă să fie „un dezastru”, în lipsa unor măsuri reale de sprijin din partea Guvernului.
Edilul susține că primarii sunt lăsați fără soluții, obligați să aplice hotărâri guvernamentale care presupun reduceri drastice de personal și cheltuieli, fără ca statul să ofere alternative viabile de finanțare.
„Primari suntem doar 30 de zile în campanie. În rest suntem cerșetori. În această fază am ajuns. Din păcate, nu avem reprezentanți care să-și asume răspunderea. Toată lumea capul la cutie, să nu cumva să deranjăm pe șefu. Mandatul ăsta va fi dezastru”, a declarat Mona Bujor.
Primarul comunei Solești a subliniat că administrațiile locale, în special cele din mediul rural, nu dispun de surse proprii de venit care să le permită funcționarea în condiții normale.
„Sunt obligată, după hotărârile de guvern, să reduc din aparatul de specialitate al primarului, să reduc din contractuali, să reduc din cheltuieli. Dar ce facem mai departe? N-am societăți aducătoare de venit. Ocupația de bază este agricultura. Mai am câțiva oameni cu trei mașini, câteva societăți. Îi spânzurăm și pe ei și am terminat cu bugetul”, a spus edilul.
În acest context, Mona Bujor face apel la solidaritatea primarilor din întreaga țară și la acțiuni comune pentru a determina autoritățile centrale să trateze cu seriozitate problema finanțării administrațiilor locale.
„Ar trebui ca toți primarii din țară să ne unim și să mergem la București și să fim luați în seamă. Două-trei zile ne suspendăm și mergem la București și să mișcăm ceva. Vă spun sincer, anul acesta nu știm ce e cu noi. Va fi dezastru. În condițiile în care am majorat taxele, ce să îi spui cetățeanului?”, a concluzionat primarul comunei Solești.
Declarațiile vin în contextul unor nemulțumiri tot mai accentuate în rândul aleșilor locali, care avertizează că multe primării riscă blocaje majore în asigurarea serviciilor publice de bază.
