Tânăr din Stănilești, arestat preventiv după ce a fost prins băut la volan și fără permis, în Huși

Judecătoria Huși a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile a unui tânăr de 23 de ani, din comuna Stănilești, județul Vaslui, bănuit de comiterea unor infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice.

Incidentul a avut loc în noaptea de 15/16 noiembrie 2025, la ora 00:00, când polițiștii Biroului de Ordine Publică Huși, aflați în serviciu pe strada Huși–Stănilești, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Vaslui, condus de tânărul de 23 de ani.

Întrucât acesta emana halenă alcoolică, polițiștii l-au testat cu aparatul alcooltest, rezultând 0,78 mg/l alcool pur în aerul expirat. Conducătorul auto a fost transportat la Spitalul Municipal de Urgență Huși pentru recoltarea probelor biologice. Analizele medico-legale au confirmat o îmbibație alcoolică peste limita legală.

Mai mult, verificările au scos la iveală că tânărul nu deținea permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

La momentul depistării, acesta se afla deja sub măsura controlului judiciar, impus într-un alt dosar privind infracțiuni la regimul rutier. În aceste condiții, polițiștii Biroului Rutier Huși au sesizat instanța cu propunerea de înlocuire a controlului judiciar cu o măsură mai severă.

Astfel, la data de 20 noiembrie 2025, Judecătoria Huși a emis mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Cercetările continuă sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Huși, pentru probarea întregii activități infracționale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *