Sorin Grindeanu, ales președinte al PSD cu peste 99% din voturi: „De azi, PSD redevine partidul oamenilor”

Sorin Grindeanu este, de astăzi, noul președinte al Partidului Social Democrat, după ce a fost ales în cadrul Congresului PSD organizat la Romexpo, cu 99,18% din voturile celor peste 3.000 de delegați. Au fost înregistrate 8 abțineri și 15 voturi împotrivă.

În discursul susținut după anunțarea rezultatului, Grindeanu a declarat o „ofensivă totală împotriva populismului”, afirmând că „populismul nu a plătit până acum niciun salariu în România. Singurul răspuns la populismul găunos este o bună guvernare. Nu mai e suficient să crești salarii și pensii, dacă vrei să câștigi alegerile, trebuie să faci mult mai mult.”

Noul lider al social-democraților a transmis că își asumă mandatul nu pentru o funcție, ci pentru a da o nouă direcție partidului:
„Nu mai vreau un PSD reactiv, plăpând, care doar răspunde la atacuri. Vreau un PSD care dă tonul, care are soluții și oferă speranță reală. Noi suntem PSD – un partid asumat, demn și care nu se clatină când vine vorba de viața oamenilor și de antreprenorii români.”

Grindeanu a mai spus că PSD trebuie să refuze „complicitățile toxice” și să redevină „partidul oamenilor, al fiecărei generații, al clasei de mijloc”, subliniind rolul formațiunii în perioadele de criză:
„Să nu uităm cine suntem. Suntem partidul care a ținut România în picioare când au venit crizele economice sau politice, dar și cei care au construit atunci când alții au vrut să dărâme.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *