Coruri consacrate, interpretări de excepție și invitați speciali de renume internațional, la Festivalul de Muzică Corală Laică și Religioasă „Gheorghe Cucu” ajuns la a cincea ediție, în acest format, la Vaslui. Evenimentul va avea loc duminică, 24 august, la Teatrul de Vară din Vaslui, începând cu ora 19:00.
Printre participanți se numără Corul „Euphonia” al Filarmonicii din Râmnicu Vâlcea, Grupul psaltic „Sfânta Mare Muceniță Chiriachi” al Catedralei Episcopale din Huși, Corala „Fantasia” și Ansamblul vocal-instrumental „Arheon”.
Un moment deosebit îl va constitui prezența solistei libaneze Ribale Wehbé, cunoscută pentru pasiunea sa pentru muzica bizantină și orientală. Ribale s-a afirmat pe marile scene ale lumii și va aduce la Vaslui, un strop din tradițiile muzicale ale Orientului.
Organizat de Consiliul Județean Vaslui, Centrul Cultural Județean Vaslui, Primăria Municipiului Vaslui și Episcopia Hușilor, festivalul promite o seară de neuitat, plină de muzică de calitate și emoție profundă. Intrarea este liberă!