Președintele Consiliului Județean Vaslui, Ciprian-Ionuț Trifan, a primit vizita Prim Consilierului Reprezentanței Organizației Internaționale a Francofoniei (OIF) pentru Europa Centrală și Orientală, David Bongard.
Șeful Reprezentanței Organizației Internaționale a Francofoniei a avut mai multe întâlniri cu elevi vorbitori de limba franceză din unitățile de învățământ din județul Vaslui.
„Am ținut să avem o discuție cu domnul David Bongard în perspectiva implementării unor proiecte cu țările francofone, inclusiv OIF. Se știe că România reprezintă un important pilon de rezistență a francofoniei în regiune. Mulți tineri, inclusiv din județul Vaslui, utilizează la nivel avansat limba franceză și sunt integrați în marile firme franceze prezente în țara noastră. De asemenea, limba franceză este predată la același nivel cu limba engleză în școlile vasluiene. Consiliul Județean Vaslui promovează diversitatea culturală și lingvistică prin evenimentele anuale, la care participă reprezentanți din diferite țări, inclusiv vorbitoare de limba franceză”, a declarat Ciprian-Ionuț Trifan, președintele Consiliului Județean Vaslui.
La discuții au mai participat Cristiana Botan, inspector general al Inspectoratului Școlar Județean Vaslui, Gabriela Plăcintă, directorul Centrului de Excelență Județean, organizatorul evenimentului, Costel Zară, vicepreședintele Consiliului Județean și Mircea Gologan, administratorul public al județului Vaslui.
Sâmbătă, 22 martie, șeful Francofoniei în România va susține conferința cu tema „Francofonia în secolul XXI: între mituri și realitate”, la care participă profesori de limba franceză din județul Vaslui.
