miercuri , 24 iulie 2019, 02:35
Home / Sport / Doi vasluieni au participat la Euro Beach Handball

Doi vasluieni au participat la Euro Beach Handball

Andrei Popa și Sebastian Iozu, de la CSM Vaslui, au fost convocați de selecționerul Aihan Omer la naționala de seniori a României la beach handbal, cu care a participat la turneul final al Campionatului European de Beach Handball.

Cel mai mare Euro de beach handball a avut loc la Stare Jablonki, Polonia, în perioada 2-7 iulie, unde 20 de echipe naționale, împărțite în patru grupe a câte cinci echipe, s-au luptat pentru titlul european.

România a făcut parte din grupa A, alături de Spania, Norvegia, Turcia și Germania, clasându-se pe ultimul loc, fără nicio victorie.

Naționala noastră a mers în grupa de consolare, unde a terminat pe locul 2, cu două victorii (Macedonia de Nord și Portugalia) și o înfrângere (Suedia).

În jocurile pentru locurile 9-16, România a pierdut din nou cu Spania, clasându-se, în final, pe locul 13, după ce a trecut de Italia și Serbia.

Euro Beach Handball a fost câștigat în acest an de Danemarca, urmată de Norvegia și Ungaria.