luni , 26 august 2019, 09:46
Home / Sport / CSM VASLUI-CSM Alexandria 27-23 (13-10)

CSM VASLUI-CSM Alexandria 27-23 (13-10)

Vasluienii au avut o primă repriză bună, chiar dacă adversara s-a ținut scai preț de mai bine de o jumătate de repriză.

Handbaliștii lui Bibirig s-au desprins la trei goluri, prima oară, în minutul 23, scor 9-6, însă au avut cu trei minute înainte de pauză un avans de cinci goluri, scor 11-6.

Din păcate, CSM Vaslui nu a ținut de avantaj și a intrat la vestiare cu un minim de trei goluri, scor 13-10.

Repriza a doua a fost mult mai disputată. Alexandria a dominat startul reprizei și a profitat din plin de greșelile din ofensivă ale vasluienilor, egalând la 18, aproape de jumătate reprizei.

Echipa antrenată de Bibirig s-a trezit condusă din minutul 46, scor 19-20, și a fost nevoie de o resuscitare, venită la timp, astfel că în minutul 53, formația vasluiană a revenit la conducere, scor 23-22.

Cu trei minute înainte de final, Vasluiul s-a desprins la trei goluri, 26-23, însă victoria a fost și mai dulce, după ce a pus capăt meciului cu un avans de patru goluri, scor 27-23.

O calificare muncită, însă care readuce Vasluiul în prim planul handbalului românesc, după numai un an de pauză.

Despre Ciprian Enache

Vezi şi

CSM Vaslui participă la Memorialul ”Constantin Căpățână” de la Buzău

În perioada 15-17 august, CSM Vaslui va participa la Memorialul ”Constantin Căpățână”, ediția I. La …

Palatul copiilor a câștigat Cupa municipiului Buzău

Palatul copiilor Vaslui a câștigat Concursul Național de șah-Cupa municipiului Buzău. Echipajul vasluian a fost …