luni , 22 octombrie 2018, 14:58
Home / Sport / Campioană la Brașov

Campioană la Brașov

Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui se regăsește pe lista echipelor câștigătoare a turneului de la Brașov, dotat cu Cupa Prieteniei.
Grupa 2003, pregătită de profesorul Ionuț Chiochiu, a fost cea mai bună din țară, după ce în faza grupelor a trecut de Petrolul Ploiești, scor 5-0, și CSȘ Slatina, scor 1-0, remizând cu Kinder Constanța, scor 0-0.
În sferturi, fotbaliștii vasluieni au avut nevoie de lovituri de departajare în fașa ACS Kids Tâmpa Brașov, pentru a se califica în semifinale, scor 5-4. La finalul timpului regulamentar, tabela arăta scorul de 2-2.
Drumul către finală a fost mult mai facil, LPS Vaslui oferind spectacol total în fața lui Dinamo, impunându-se cu scorul de 4-0.
Finala mare, cu CFR Cluj, a fost disputată, cele două echipe ajungând la penalty-uri. Vasluienii au avut un portar inspirat, care a apărat două din lovituri, astfel că lps-iștii au câștigat trofeul cu scorul de 3-2.
Este a treia reprezentantă a Vasluiului care câștigă Cupa Prieteniei, după Sporting Juniorul și Comstar.

Despre Ciprian Enache

Vezi şi

LPS Vaslui, lideră la Under 17

Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui este neînvinsă în Campionatul Național de fotbal Under 17, …

CSM Vaslui s-a calificat fără emoții în optimile Cupei României, după ce a învins CSM Alexandria, scor 37-27 (21-11).

Victoria a fost rezolvată încă din prima repriză, când vasluienii nu le-au dat nicio șansă …