sâmbătă , 19 septembrie 2020, 01:25
Home / Local / Învăţămant / Elevii Şcolii “Ştefan cel Mare”, implicaţi într-un joc de cultură generală

Elevii Şcolii “Ştefan cel Mare”, implicaţi într-un joc de cultură generală

scoala 5_concurs
Un proiect European Comenius, un produs final realizat-jocul didactic de cultură generală, cu titlul “Uimitorul joc al drumurilor străvechi europene”, un concurs cu elevi implicaţi şi dornici să ofere cât mai multe răspunsuri corecte la întrebările ce vizau cunoştinţe de geografie, istorie, literatură, arte, specifice celor opt ţări participante în proiect, o tablă de joc desenată pe terenul de sport al şcolii, pioni vii (elevi costumaţi), Stăpânul Jocului, cel care adresa întrebările şi valida corectitudinea răspunsurilor, spectatori, elevi de la cei mai mici la cei mai mari. Acestea au fost “ingredientele” unei activităţi de succes în “Săptămâna Altfel: Să ştii mai multe, să fii mai bun”, desfăşurată la Şcoala Gimnazială “Ştefan cel Mare” Vaslui, sub coordonarea profesoarei Mihaela Lefter.
“Concursul de cultură generală <>, dorim să devină tradiţie în şcoala noastră şi, dacă anul acesta, s-a adresat numai elevilor noştri, la anul el poate reuni echipaje reprezentative ale şcolilor din municipiul Vaslui. De fapt asta îşi propune proiectul realizat în parteneriat cu şcolile din Spania, Italia, Belgia, Marea Britanie, Turcia, Polonia, Grecia şi România: un joc didactic care poate fi folosit, deopotrivă, în activităţile curriculare şi extracurriculare, de cât mai mulţi elevi, în toate cele trei variante: pe tabla de joc, varianta electronică şi varianta live, cu costume”, a spus Mihaela Lefter.

Despre Ciprian Enache

Vezi şi

Prima tranşă de vaccin antigripal de la Ministerul Sănătăţii a ajuns la Vaslui

Ministerul Sănătăţii a achizionat vaccinul antigripal pentru sezonul rece, iar prima tranşă de 330 de …

Gafa DSP Vaslui: Elevele cu Covid-19 nu sunt de la LMK Vaslui!

Elevele confirmate cu Covid-19 nu sunt de la Liceul ”Mihail Kogălniceanu” Vaslui. Una dintre ele …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *